çekim yöntemleri Tanıtım Filmi Çekim Teknikleri

3 febrero, 2022

Tanıtım Filmi Çekim Teknikleri

Bu tür ortamlardaki ışık düzeyi, bazı filmler veya ASA değerleri için yetersiz olabilir; bu da, yüksek kontrast ve çekim zorluğu demektir. İç mekânların çoğu pencere ya da kapıdan gelen, farklı mevsimlerde, farklı hava koşullarında, gün boyunca oranı ve özellikleri değişen doğal ışıkla aydınlanır. İç bettilt mekânlarda gün ışığı ya da yapay ışıkla çekim yapabilirsiniz; ancak her iki durumda da, kontrast yüksek olur. Makinenin çekim açısını değiştirmek ya da dereceli degraje filtre kullanmak kontrast dengesini bir ölçüde düzeltebilir. Pencere önündeki portrede bulunan kontrast dengesine dikkat ediniz.

çekim yöntemleri

Bu birkaç teknik amatör kullanıcılar için yeterli olacaktır. Bunlardan başka daha ayrıntılı teknikler de mevcuttur; fakat bu teknikler profesyonel ve pahalı donanımlara ihtiyaç duyar. Hekim tarafından gerekli görülen durumlarda, tanının netleştirilmesi ve tedavi sürecinin belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi yöntemine başvurulabilir. Bugün sizlere kamera açılarını kısa ve resimlerle örnekleyerek anlatacağım. Yani aydan pozlasak, ayın dokusu çıkar (Özellikle dolunayda), fakat diğer alanlar koyu çıkar, az pozlanır.

Makro Fotoğraf Büyütme Oranları

Parlama ve gölgelerin fotoğrafınıza katkısı yoksa eğer flaş ışığının önüne beyaz ve ince bir kumaş veya hazır difüzyonlar kullanarak bu sert ışığı yumuşatınız. Farklı gece ortamlarında çekilen fotoğrafların kendine özgü güzellikleri kadar kendine özgü özellikleri de vardır. Fotoğrafı ikiye bölen aydınlık ve gölge alanlardaki ışık kontrastını dengelemek için degraje filtre kullanınız.

  • Tabiatın değişen suretlerinden kesitler alıp sonradan bakmak ve böyle bir sahnenin artık olmadığını bilmek bu zamanlarımızı daha değerli kılacaktır.
  • Oysa ortaya çıkan fotoğrafları dikkatle incelediğinizde, bu fotoğrafların önemli bir bölümünde hareketi dondurmuş olmanın anlatıma özel bir katkısının olmadığını görürsünüz.

Bu yöntemle yapılan çekimlerin temel amacı hareketi internet olarak dondurmaktır. Bu şekildeki bir çekimle, hareketli konunun dondurulmuş bir görüntüsü elde edilebilir. Hareketli obje çekimlerinin kompozisyon oluşturamamak, anı yakalayamamak, ışığı kontrol edememek, gerekli malzemeleri ve ayarı yetiştirememek gibi zorlukları vardır. Özellikle iç mekânda yapılan gece çekimlerinde ve makro çekimlerde bu zorluk daha fazladır. Yakın cisimleri flaşla çekerken objektif üzerine düşen ışık objenin alt kısmında gölge oluşturur. Özellikle dâhili flaşlar objektife daha yakın olduğundan bu soruna daha fazla yol açar.

Net Three Zero Nedir? Neden Önemlidir?

Ancak sahneyi en iyi şekilde yakalamak için uzman düzeyinde lens kullanmanız gereken durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Fotoğraf makinenizin özelliklerini tanıyarak sinematik portreler, makro görüntüler ve zaman atlamalı videolar çekin. EOS DSLR’lar ve aynasız fotoğraf makineleri için özenle seçilmiş yakın plan çekim lens seçeneklerimizle yiyeceklere hakkını veren fotoğraflar çekin. Bilinmesi elzem olan bu yakın plan çekim teknikleriyle günlük konuların içindeki beklenmedik unsurları ortaya çıkarın. Düşük ışıkta net fotoğraflar çekmenin temel tekniklerini ve düşük ışıkta fotoğrafçılık için en iyi Canon kitini keşfedin.

Gece fotoğrafçılığı için yapılan diyafram ayarı gündüz yapılacak çekimlerden farklıdır. Gece fotoğraf çekimi sırasında web fotoğraflar elde etmek için diyaframı kısmanız gerekir. Arka planı flu yapmak ya da bokehli fotoğraflar çekmek istiyorsanız diyaframı açık seviyeye getirebilirsiniz. Gece fotoğrafı çekim teknikleri arasında diyafram ayarı oldukça önemlidir. Örneğin “A” Diyafram öncelikli modda ve f/4 diyafram değerinde çekim yapıyorsunuz diyelim ve arka plan 1/1000sn ve ön plan 1/125sn enstantane vermiş olsun. Daha sonra flaşı iki bölge arasındaki durak farklarını dikkate alacak şekilde ayarlarsınız, örneğimizde fark three duraktı, bu durumda flaşa +3 durak pozlama telafisi verirsiniz.

Comentarios 0

Deja un comentario

Su dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados *